Spływy dla początkujących
Człowiek w obecnych czasach jest bardzo zasiedziały. Oznacza to, że po pracy (która najczęściej jest siedząca i nie wymaga wiele ruchu fizycznego), siada przed telewizorem, po czym idzie spać. Tak mijają miesiące, a potem lata. Rzadko kiedy uprawia się sport. Wymówką jest brak czasu. Jednak jeśli taki zasiedziały człowiek wybiera miejsce urlopu, to na ogół jest to wyjazd nad morze, gdzie można siedzieć całymi dniami na plaży, albo ogródku piwnym koło plaży i opalać się oraz sączyć piwo. Jest to najwygodniejszy sposób spędzania urlopu, ale niestety nie najlepszy. Najlepszy sposób na urlop to zrobienie coś aktywnego, coś co fizycznie rzuci wyzwanie człowiekowi. A może na przykład spływ kajakowy?

Osoba, która rzadko uprawia sport, pewnie prychnie ze śmiechem, gdyż uważa, że jest to zbyt męczące dla człowieka zasiedziałego, że ktoś taki nie poradzi sobie na spływie, który jakby nie patrzeć jest niezłym wysiłkiem fizycznym. Jednak nie musimy wcale tak być. Jeśli osoba, która za często nie uprawia sportów wybierze się na spływ kajakowy na rzekę o niewielkim poziomie trudności, z pewnością sobie poradzi. Organizuje się spływy dla początkujących, na rzekach bardzo łatwych, dlatego każdy jest w stanie wybrać się a spływ kajakowy.
Kajaki nie są zbyt trudne do kierowania. Wystarczy kilka minut, aby opanować umiejętność skręcania. Sprawdza się to oczywiście tylko w warunkach, w których nic nie zakłóca pływu. Gdy na rzece jest jakiś większy prąd lub mocny zakręt, umiejętność nabyta w kilka minut nie wystarczy. Ale na szczęście istnieją rzeki które nie są zbyt trudne na spływ, nie mają zbyt wiele trudności. Dlatego początkujące osoba nie będzie miała większych problemów z operowaniem kajakiem.
Spływy kajakowe uświadamiają człowiekowi, że zasiedziały tryb życia nie jest dobry dla człowieka. Dopiero gdy człowiek coś robi, gdy wysila się fizycznie, to czuje że żyje naprawdę. Gdy człowiek cały czas siedzi i wpatruje się w telewizor tak naprawdę czuje się paskudnie. Czuje się osobą nudną, nie widzi za bardzo sensu życia. Dopiero gdy poczuje adrenalinę i wyzwanie czuje się świetnie. Trzeba przezwyciężyć lenistwo, bo nie prowadzi ono do niczego dobrego, a wręcz do złego.